Lớp 5
Lớp 1điểm
1 năm trước
Đỗ Thị Đạt
Mời thí sinh CLICK vào liên kết hoặc ảnh bên dưới Mở ứng dụng Shopee để tiếp tục làm bài thi
https://s.shopee.vn/AKN2JyAJAw
kinhthu.com và đội ngũ nhân viên xin chân thành cảm ơn!

1) How much is a bowl of noodles ? -> How much does ........ 2) What is the price of a cake and an orange? -> How ....... 3) How much does a box of chocolate cost? -> What ........ 4) This box has twelve packets of tea -> There are ......... 5) How many apples do you want ? -> How many apples would .......?
Mình có một câu hỏi muốn nhờ mọi người giúp đỡ trả lời. Ai có kinh nghiệm, xin đừng ngần ngại chia sẻ với mình!

Hãy luôn nhớ cảm ơnvote 5 sao

nếu câu trả lời hữu ích nhé!

Các câu trả lời

Phương pháp giải:

1) Sử dụng cấu trúc "How much does + subject + cost?"
2) Sử dụng cấu trúc "How much does + subject 1 + and + subject 2 + cost?"
3) Sử dụng cấu trúc "What is the price of + subject?"
4) Đếm số lượng gói trong hộp và trả lời số lượng đó.
5) Sử dụng cấu trúc "How many + plural noun + would + subject + like/want?"

Câu trả lời:

1) How much is a bowl of noodles?
-> How much does a bowl of noodles cost?

2) What is the price of a cake and an orange?
-> How much does a cake and an orange cost?

3) How much does a box of chocolate cost?
-> What is the price of a box of chocolate?

4) This box has twelve packets of tea
-> There are twelve packets of tea in this box.

5) How many apples do you want?
-> How many apples would you like?

Hãy giúp mọi người biết câu trả lời này thế nào?
11 vote
Cảm ơn 8Trả lời.

How many apples do you want ? -> How many apples would you like to have?

Hãy giúp mọi người biết câu trả lời này thế nào?
51 vote
Cảm ơn 0Trả lời.

This box has twelve packets of tea -> There are twelve packets of tea in this box.

Hãy giúp mọi người biết câu trả lời này thế nào?
31 vote
Cảm ơn 0Trả lời.

How much does a box of chocolate cost? -> What is the cost of a box of chocolate?

Hãy giúp mọi người biết câu trả lời này thế nào?
21 vote
Cảm ơn 1Trả lời.

What is the price of a cake and an orange? -> The price of a cake and an orange is the sum of their individual prices.

Hãy giúp mọi người biết câu trả lời này thế nào?
51 vote
Cảm ơn 2Trả lời.
Câu hỏi Toán học Lớp 5
Câu hỏi Lớp 5

Bạn muốn hỏi điều gì?

Đặt câu hỏix
  • ²
  • ³
  • ·
  • ×
  • ÷
  • ±
  • Δ
  • π
  • Ф
  • ω
  • ¬
0.44914 sec| 2293.609 kb